Eğitimler, Genel

Tez ve Tez Yazımı Nedir? Tez Nasıl Yazılır?

Tez Yazmak Nedir?

Mezuniyet- bitirme tezi, yüksek lisans ve doktora süreçlerinde karşımıza çıkan tez yazımı, bilimsel araştırmaya dayalı, kendi kuralları olan bir niteliğe sahiptir. Üniversite öğreniminde ilk yıllarında bilimsel ve toplumsal araştırma yöntemleri içeriğine sahip derslerle birlikte akademik makale yazımında da karşılaştığınıza benzer bir forma ve niteliğe sahip olan tez yazımı, öğrencilerin de aşina olduğu bir kavramdır. Bazı üniversitelerin son sınıfında zorunlu olarak bitirme tezi yer almaktadır.

Lisans öğreniminde yazılan tezlerin, lisansüstü tezler kadar önemli ve özenli olmasına gereksinim olmasa da akademisyenlik yolunda ilerleyecek birinin lisans eğitiminden itibaren içerisinde yer alacağı süreci iyi tanıması gerekmektedir. Bir tezin amacı, belirli bir akademik alandaki bilgiye özgün bir katkı sağlamaktır. Bunu yapabilmek için daha önce geniş çapta araştırılmamış bir konu seçmek ve net bir araştırma sorusu geliştirmek önemlidir. Bunu yaptıktan sonra bilimsel yöntemlerle araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Bu, konunuzla ilgili mevcut literatürü okumayı, deneyleri tasarlamayı ve gerçekleştirmeyi ve verilerinizi analiz etmeyi içerecektir. Bulgularınızı iyi tartışılmış ve kanıta dayalı bir şekilde sunarak, seçtiğiniz alana yeni anlayışlar katabileceksiniz. Bu nedenle, akademik bilgiye değerli bir katkı sağlamak için tezinizin güçlü bir bakış açısı içermesi önemlidir.

Yüksek lisans tezi yazmak, lisans tezinden daha önemli ve emek gerektirse de, yazılacak her tezin bilimsel araştırmaya dayanması ve alanla ilgili bir sorunu belirlemesi gerekir. Lisansüstü eğitiminizin ikinci döneminde sizden bir tez yazmanız istenir ve tez yazma süreciniz alanınızda bir danışmanla veya isteğinize bağlı olarak başlar.

Tez konusu Nasıl Seçilir?

Tez yazmanın ilk adımı bir konu seçmektir. İkinci olarak, tezinizle ne tür bir etki yaratmak istediğinizi düşünün. Son olarak, yardım istemekten korkmayın. Danışmanınızla, arkadaşlarınızla ve daha önce tez yazmış olan diğer kişilerle konuşun. Tez konusu için yardım isteyin.

Tez Nasıl Yazılır?

Tezinizin ana başlığını ve ilgileneceği konuyu bulduktan sonra çalışma programını aktif hâle getirerek zaman yönetimininden faydalanmalısınız. Varsa birincil kaynaklardan ve ikincil kaynaklardan yararlanacağınız dokümanları sınıflandırarak literatür taramasına başlamalısınız. İkincil kaynakların incelenmesi ve araştırılması noktasında konunun fazla derinine inmek ve fazla okuma yaparak cümleleri, alıntıları kısaltmamak tez yazımında konunuzu daraltmanızı engelleyecektir. Okuma yaptığınız her dokümandan faydalı ve konuyu anlamlaştıracak yeterli bilgileri kendi özgün anlamlandırmanızla yazmalısınız.

Literatür taramasında yaralanmak için ilgili konuyu pdf halinde google arama motoru üzerine yazabilir ve google scholar (akademik) arama seçeneğini de kullanabilirsiniz. Ayrıca literatür taraması yaparken İngilizce kaynaklara yönelmeli ve konunuz ile alakalı uluslararası yayınları, makaleleri incelemelisiniz. Tez yazımında diğer önemli bir konu ise danışman seçimidir. Tez yazma aşaması boyunca sürekli iletişimde olacağınız bir danışmanla sağlıklı ilişkiler de kurmalısınız.

Danışman seçimi tamamlandıktan sonra tez yazımında yetkili hocanızın görüşlerini, eleştirilerini dikkate alarak tezinizin odak noktasını oluşturmalısınız. Bu noktada danışmanınızdan gerekli desteği alarak eğitim yetkinliğinizi göstermelisiniz. Tez yazımı, sancılı ve stresli bir süreci ifade etmekle birlikte sizin yarattığınız bir ürünün akademi dünyasında varlığını ispatlaması da ayrı bir keyif verecektir. Bundan dolayı bu süreçte motivasyon kaynaklarınızdan biri de size ait bir ürünün varlığını sunabilme olanağınızın olacağını bilmenizdir.

Tez konusunu belirledikten sonra, onu güvenilir kaynaklardan alıntılarla desteklemeniz gerekir. Argümanınızın sorunsuz olması için tezinizi mantıklı bir şekilde yapılandırdığınızdan emin olun. Ve son olarak, açık ve özlü bir tarzda yazın. Göndermeden önce çalışmanızı dikkatlice düzenlemeyi ve düzeltmeyi unutmayın.

Güçlü bir tez cümlesiyle başlayın
Tezinizi güvenilir kaynaklardan alıntılarla destekleyin
Makalenizi mantıklı bir şekilde yapılandırın
Açık ve özlü bir tarzda yazın
İmla ve tez yazım kılavuzuna dikkat edin
Tezinizi yazmayı bitirdikten sonra, çalışmanızı dikkatlice düzenlemeniz ve düzeltmeniz gerekir. Bu, Tezinizde hata olmamasını ve hipotezin açık ve etkili bir şekilde sunulmasını sağlayacaktır.

Tez ve Tez Yazımı sertifikası nasıl alınır?

Tez ve Tez Yazımı sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Tez ve Tez Yazımı” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Tez ve Tez Yazımı” sertifikasına sahip olabilirsiniz Tez ve Tez Yazımı uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Tez ve Tez Yazımı sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Tez ve Tez Yazımı sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.