Eğitimler, Genel

Temel Bilgi Teknolojileri Nedir? Ne İşe Yarar?

Temel bilgi teknolojileri nedir?

Günümüzde bilgi teknolojileri, yaşamın hemen hemen her alanında insanlara hizmet etmektedir. Günlük yaşantımızda kullandığımız bir mutfak gerecinden televizyona, cep telefonundan insansız hava araçlarına kadar çok geniş bir yelpazede bilgi teknolojilerinin ürünlerini görmek mümkündür. Bakıldığı zaman birbirinden çok farklı olarak algılanan ve karmaşık olarak nitelendirilen bu teknolojilerin ortak bir temeli bulunmaktadır. Bu temel yapı bilgi teknolojileri olarak isimlendirilebilir.
Bilgisayar okur yazarı olabilmek için Bilişim sistemleri hakkında temel bilgiler verilerek işletim sistemi ve ofis uygulama programlarının (MS Word, Excel, PowerPoint, Access) temel seviyede kullanım becerilerini vermektir.
Bilgiye ulaşma yöntem ve tekniklerinin incelenmesi ve bunların kullanım becerisinin kazanılması “Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı” kapsamındadır. Bilgi, Bilişim, Bilgisayar, Teknolojik Gelişim gibi bilgi teknolojilerine yönelik temel kavramlar, mesleki kavram ve uygulamalar, programlama dilleri ile güncel yazılım (Windows,Word, Excel, Power Point, Access, gibi…) uygulamaları temel bilgi teknolojilerini oluşturmaktadır.

Temel bilgi teknolojilerinin kullanımı ne işe yarar?

Kamu ve özel sektör tarafından istenen temel ve ileri düzey bilgisayar işletmenliği konuları ile uygulamalı Microsoft Office Word, Excel ve Powerpoint programlarının eğitimlerini almış olup kamu personel atamalarında, kamu görevde yükselmede ve özel sektörde istenilen bu eğitim sertifikası aynı zamanda birçok alanda başvuru sırasında zorunlu tutulan bir eğitimdir. Aynı zamanda;
– Temel bilgisayar kavramlarını öğrenir,
– Bilgisayar kullanımı konusunda temel ve ileri düzey bilgileri öğrenir,
– Microsoft Word, Excel ve Powerpoint eğitim programlarının içeriğinde belirtilen konularda yeterli bilgiye sahip olur,
– Kamu ve özel sektör tarafından istenen temel bilgi teknolojilerini kullanma bilgi ve becerisi kazanır,
– İş başvurularında ve kamu alımlarında gerekli görülen sertifikaya sahip olur,
– Bilgisayar sistemini oluşturan temel bileşenleri (İşlemci, giriş-çıkış birimleri, depolama ve diğer çevre birimleri) tanımlayabilir.
– İşletim sistemleri ile etkili bir biçimde çalışabilir,
– Elektronik tablolama programında “form denetimi” ile uygulamalar yapabilir,
– Elektronik tablolama programında makrolarla çalışabilir,
– Elektronik tablolama programlarıyla ileri düzey uygulamalar yapabilir,
– Veri sunum programlarıyla ileri düzey uygulamalar yapabilirsiniz.

Temel teknolojilerinin kullanımı istihdam / işyeri alanları

– Tüm Çalışanlar
– İş arayanlar
– Ataması olacaklar
– Kamu

Temel teknolojilerinin kullanımı sertifikası nasıl alınır?

Temel teknolojilerinin kullanımı sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Temel teknolojilerinin kullanımı” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Temel teknolojilerinin kullanımı” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Temel teknolojilerinin kullanımı uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Temel teknolojilerinin kullanımı sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Temel teknolojilerinin kullanımı sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Temel teknolojilerinin kullanımı iş ilanları

Temel teknolojilerinin kullanımı iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.