Eğitimler, Genel

Teknik Resim Nedir?

Teknik resim, bir şeyin nasıl çalıştığını veya üretildiğini anlamak üzere 3 boyutlu bir nesnenin nasıl çalıştığını veya nasıl üretildiğini anlamak için hazırlanan çizimdir. Mühendisler arasındaki iletişimi sağladığından kendi aralarında oluşturdukları bir alfabedir bile diyebiliriz. Tasarım, üretim, pazarlama gibi birçok yönde etkili olmaktadır.

Genel olarak nesnenin şekli, boyutu, yüzey kalitesi, malzemesi, toleransları, imalat süreci, nesnenin geçmişi, vb. hakkında gerekli bilgileri sağlar. Teknik resim hazırlayabilme ve okuyabilme becerisi teknik personeller için çalışma hayatlarında en önemli şartlardan biridir.

Teknik Resim Hangi Becerilere Sahip Olmayı Gerektirir?

– Mühendislik teknik resimlerini okuma ve çizebilme
– Nesnelerin serbest elle eskizlerini yapabilme
– Hayal etme, analiz etme

Teknik Resim Ne İşe Yarar?

İnşaat, yol, kanalizasyon sistemleri, köprüler ve enerji santralleri inşa etmek için teknik resimler kullanır. Üreticiler, otomobil parçaları, aydınlatma ve beyaz eşyaya kadar her türlü ürün için teknik resimlere ihtiyaç duyar.

“Taslak uzmanı” olarak da adlandırılan teknik resim uzmanları, tasarımcı, mühendis ve mimarlar ile ortak çalışma yürütürler.

Bu eğitimde, temel teknik resim bilgisi, teknik resimde kullanılan araç ve gereçler, perspektif, görünüş çıkarma ve örnek uygulamalar, izdüşümler, ölçek türleri, ölçülendirme, ölçülendirme kuralları, antet ve ölçülendirme örnekleri öğretilmektedir.

Teknik Resim sertifikası nasıl alınır?

Teknik Resim sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Teknik Resim” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Teknik Resim” sertifikasına sahip olabilirsiniz Teknik Resim uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Teknik Resim sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Teknik Resim sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Teknik Resim ile ilgili iş ilanları

Teknik Resim iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.