Eğitimler, Genel

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Nedir? Uygulayıcısı Ne İş Yapar?

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi ve nedir ve nasıl uygulanır?

CAT (Çocuklar İçin Tematik Algı Testi) projektif bir test olup, 3-10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. CAT bir çocuk için çok önemli olan figürleri ve dürtüleri anlamamızı kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur. Resimler özellikle beslenme problemleri ve genel olarak da oral problemler konusunda bilgi vermek; kardeş kıskançlığından kaynaklanan problemleri araştırmak, anne-baba figürlerine karşı tutumu ve bu figürlerin nasıl algılandığını ortaya çıkarmak ve bir çift (karı-koca) olarak anne-baba ile çocuğun ilişkilerini görmek üzere düzenlenmiştir. Yine bunlarla ilişkili olarak, çocuğun agresyonu, yetişkinler dünyasındaki yeri, gece yalnız kalmaktan duyduğu korku, tuvalet eğitimi ve ailenin buna tepkisi hakkındaki reaksiyonları görmek amaçlanmıştır. Ayrıca yine çocuğun yapısı ve büyümeyle ortaya çıkan problemlere çocuğun reaksiyonunun dinamik işleyişini de öğrenmeyi amaçlamaktadır.

Amaç: CAT, kişiliği, olgunluk seviyesini ve sıklıkla psikolojik sağlığı değerlendirmek için kullanılır. Teori, bir çocuğun tanıdık durumlarda bir dizi hayvan veya insan çizimine verdiği tepkilerin, bir çocuğun kişiliğinin önemli yönlerini ortaya çıkarmasıdır. Kişiliğin bu boyutlarından bazıları, gerçeklik testi ve yargı düzeyini, dürtülerin, savunmaların, çatışmaların ve özerklik düzeyinin kontrolü ve düzenini içerir.

Uygulama: Uygulanması 20-45 dakika süren CAT klinik, araştırma veya eğitim ortamında eğitimli bir profesyonel (psikiyatrist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, öğretmen veya özel eğitimli pediatrist) tarafından yürütülür. Test doğrudan terapide veya diğer ortamlarda bir oyun tekniği olarak kullanılabilir. Çocukla dikkatli bir şekilde ilişki kurduktan sonra, uygulayıcı çocuğa belirli bir sırayla birbiri ardına kart gösterir (uygulayıcının takdirine bağlı olarak ondan daha az kart kullanılabilir) ve çocuğu bir hikaye anlatmaya teşvik eder- başlangıçta, ortada, ve son – karakterler hakkında. Muayene eden kişi, çocuktan tasvir edilen sahneye neyin yol açtığını, karakterlerin duygularını ve gelecekte neler olabileceğini açıklamasını isteyebilir.

Puanlama: CAT’de tüm projektif testlerde olduğu gibi doğru ya da yanlış cevap yoktur. Bu nedenle test için sayısal bir puan veya ölçek yoktur. Test uygulayıcısı, anlatılan hikayelerin her birinin özünü kaydeder ve sağlanan formda belirli tematik öğelerin varlığını veya yokluğunu belirtir. TAT’de olduğu gibi, her hikâye, çocuğun temeldeki ihtiyaçlarını, çatışmalarını, duygularını, tutumlarını ve tepki kalıplarını ortaya çıkarmak için dikkatlice analiz edilir. CAT’in yaratıcıları, sonuçları yorumlarken göz önünde bulundurulması gereken bir dizi on değişken önerir. Bu değişkenler, hikâyenin ana temasını, ana karakterin ihtiyaçlarını, dürtülerini, endişelerini, çatışmalarını, korkularını ve çocuğun dış dünya anlayışını içerir.

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısının sorumlulukları nelerdir?

Çocuklarda Tematik Algı CAT Testini uygulayacak kişinin bu testin eğitimini almış olması gerekmektedir. Yalnızca teorik ve teknik eğitimini almış olması tek başına yeterli olmamakla birlikte uygulayıcı eğitimlerine de katılmış bu testin pratiğini yapmış olması gerekmektedir. Bu eğitimlerin yanı sıra pedagoji alanında da hatırı sayılır bir eğitim sürecinden geçmiş olması çocukları tam olarak anlayabilmek ve onların iç dünyasını görebilmek açısından oldukça kritik öneme sahiptir. Yeterli bilgi birikimi ve tecrübesi olmayan uzmanlar tarafından yapılan Çocuklarda Tematik Algı CAT Testi sonuçları açısından doğru bilgiler sunmayacaktır.

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı iş pozisyonları

– CAT testi uzmanı
– Test uygulayıcısı

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı istihdam / işyeri alanları

– Hastaneler
– Psikoloji poliklinikleri
– Psikiyatrist klinikleri
– Aile danışmanlık merkezlerinde
– PDR ofisleri
– Okullar
– Anaokulu ve kreşler

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı sertifikası nasıl alınır?

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı” sertifikasına sahip olabilirsiniz. CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı iş ilanları

CAT Çocuklarda Tematik Algı Testi Uygulayıcısı iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.