Eğitimler, Genel

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi Nedir? Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi nedir?

Kurumların veya kişilerin sağlık bilgilerinin yönetilmesini sağlayan bir yazılım sistemidir. Sağlık bakımlarının iyileştirilmesine yönelik geliştirilmiş yazılımlar olabileceği gibi sağlık kurumunun faaliyetlerine veya Sağlık Bakanlığı, İl sağlık müdürlüğü gibi organizasyonların faaliyetlerini takip eden, karar destek sistemleri oluşturulması, sağlık politikalarının belirlenmesi amacıyla geliştirilen sistemlerdir.

HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi), AHBS (Aile hekimliği bilgi sistemi), Ulusal Tüberküloz Sistemi, Ulusal Hastane Enfeksiyonları Sürveyans Sistemi, Klinik Karar Destek Sistemleri, e-Nabız, Sina (Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler) gibi HBYS ve AHBS den toplayarak elde ettiği verileri işlemeye yöneliktir. Sağlık bilgi sistemi yöneticisi, bilgi işlem biriminin yönetimi ve kullanılan HBYS ve sağlık bilgi sistemi yazılımlarındaki klinik ve finansal verilerin bütünlüğü ile ilgili tüm faaliyetleri planlamak, organize etmek, denetlemek ve takip etmekten sorumludur.

Hastane yönetimi ile Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik kurumu gibi hizmet veya yönetimsel anlamda bağlı olduğu kurumlara doğru, eksiksiz ve zamanında veri alışverişini ve gerekli bilgilere ulaşabilmelerini sağlarlar.

Sağlık bilgi sistemi sorumlusunun bu konuda iyi bir eğitimden geçmiş olması gerekmektedir. Hastanın MHRS den aldığı randevudan, taburcu olana kadar ki tüm süreçlerde işlenen verilerin doğruluğundan sorumlu olması gereken kişi konusunda eğitimli ve bilgili olması gereken sağlık bilgi sistemleri yöneticisidir.

Bu eğitim de çeşitli sağlık kuruluşlarının orta ve üst düzey yönetim kademelerinde “Yönetici” olarak çalışan ya da bu alanda kariyer hedefleyen adaylara yönelik düzenlenmektedir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan yöneticilerin, sağlık yönetimi ve işletmeciliği alanında mesleki bilgilerini geliştirmek, verimliliklerini artırmak ve kaynakların rasyonel kullanımını üst seviyeye çıkarmak eğitimin temel amacıdır.

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi iş pozisyonları

– Sağlık Personeli
– Bilişim Personelleri
– Otomasyon Personeli
– Sistem Kullanıcıları

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi sertifikası nasıl alınır?

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi iş ilanları

Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.