Eğitimler, Genel

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Nedir? Ne İş Yapar?

ISO 16949 Otomotiv Sektörü Kalite Yönetim Sistemi

Kalite yönetim sisteminin tasarımı ve uygulanması, çeşitli ihtiyaçlardan, özel hedeflerden, sunulan ürünlerden, çalışılan proseslerden ve kuruluşun büyüklüğü ve yapısından etkilenir. ISO 16949 Kalite Yönetim Sistemi Standardı, müşteri memnuniyetinin, müşteri beklentileri ve geçerli yasal şartlar karşılanarak sağlanması için şartları tanımlamaktadır.

Otomotiv sektörüne yönelik sürekli iyileştirme ve hataların önlenmesi ve tedarik zinciri için tasarlanmış bir standarttır. Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) ve Uluslararası Standardizasyon Kurumu ISO tarafından Mart 2002 tarihinde yayınlandı. Bu standart ülkeye özgü yönetmeliklere uyum sağlamaktadır.

ISO 16949, otomotiv sektörüne yönelik Kalite Yönetim Sistemidir. TS 16949 Kalite Yönetim Sistemi ISO 9000 / ISO 9001 sistemi üzerine kurulan Otomobil üreticilerinin özel isteklerini tanımlayan bir sistemdir. ISO 16949 standardı otomotiv tasarım, uygulama, üretim, montaj, servis ve otomotiv ile ilgili tüm sektöre uygulanabilir bir standarttır. Standart tedarik zinciri boyunca ISO 16949 belgesi aramaktadır.

Otomotiv Endüstrisi Kalite Sistemi tüm birimlere uygulanabilen bir standarttır. Standart Kapsamında Olan Otomotiv Ürünleri;

Binek Araçlar
Hafif Ticari Araçlar
Kamyonlar
Otobüsler
Motorsikletler
Kapsam Dışı Ürünler

Standardın sekiz ana maddesi vardır,

– Bölüm 1-3 Giriş Ve Önsöz
– Bölüm 4 Kalite Yönetim Sistemi
– Bölüm 5 Yönetim Sorumluluğu
– Bölüm 6 Kaynakların Yönetimi
– Bölüm 7 Ürün Gerçekleştirme
– Bölüm 8 Ölçme Analiz Ve iyileştirme

ISO 16949 standardının ISO 9001 standardına göre en bariz farklılığı kalite yönetim sistemine ek olarak otomotiv sektörü müşteri özel isteklerine göre oluşturulmuş bir standart olmasıdır. Şu an ISO 16949 belgesi olmayan bir firmanın otomobil üreticilerine ürün satması çok zordur.

ISO 16949 standardı global otomotiv endüstrisi için ISO Technical Committee-TC 176 tarafından oluşturulmuştur. FORD, GM ve CHRYSLER’in hazırladığı QS 9000, Alman VDA6.1, Fransız EAQF ve İtalyan AVSQ standartlarını içerisinde kapsamaktadır. Sürekli geliştirmeyi ve hataların ortaya çıkmamasını sağlayacak temel sistem anlayışına sahiptir. ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Sertifika Programı eğitimi, otomotiv sektöründe çalışan veya çalışmak isteyen kalite ve imalatçılar düzenlenmektedir.

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi iş pozisyonları

– Kalite departmanları
– Kalite kontrol departmanları
– Kalite belgelendirme birimleri
– Satın alma departmanları
– İşletmelerin test, deney ve laboratuvarları
– Kalibrasyon firmaları ve laboratuvarları

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi sertifikası nasıl alınır?

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi” sertifikasına sahip olabilirsiniz ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi iş ilanları

ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.