Eğitimler

İlişki Koçu/Koçluğu Nedir? Ne İş Yapar?

İlişki Koçluğu Nedir?

İlişki koçluğu; yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiyi daha sağlıklı ve mutlu bir düzeye getirmek için ortaya bilgi ve becerileri koyma sürecidir. Doğru ele alındıklarında, sorunlar bile ilişkinin temelini sağlamlaştırıcı görev görürler. İstenen, beklenen, arzu edilen ilişkiler kurulabilirler. İlişkiler canlıdır. Yaşaması ve büyümesi için beslenmesi ve uygun koşulların sağlanması gerekir. İlişki koçluğunda koçluk kişilere değil, ilişkiye yapılır. Danışanların ilişkiden nasıl beslendikleri, birbirlerine verdikleri önem, tartışma biçimleri ve uyumları gibi etmenlerde farkındalık kazanmalarına destek olunur.

İlişkideki zayıflayan yönleri güçlendirecek, gereksiz çatışmaları azaltacak, romantizmi arttıracak, empati kurmayı kolaylaştıracak oyunlar, çalışmalar ve sunumlarla aradaki duygusal bağın güçlendirilmesi amaçlanır. İlişkiler, genel olarak mutluluğumuzun temelinde yatan şeydir.

İlişki Koçu Ne Yapar?

İlişki Koçu çiftin yolculuklarına dahil olur; çiftin iletişim ve ilişki kurma döngülerini okuyup çifte yansıtarak, ilişkilerinin sürdürülebilir ve doyumlu olabilmesi için ilişkiyi yapılandırarak çifte eşlik ve ortaklık eder. Bu ortaklık esnasında, esas olan bireylerin ortak ilişkileri ile ilgili ortak bir amaçlarının olması ve bu sürece ne kadar adanmış olduklarıdır.

İlişki Koçu, danışanının ilişkisini farklı bir açıdan görmesini sağlar. Koç ile danışan, danışanın kötü ilişkilerini geride bırakması, gerekiyorsa ilişkilerini değiştirmesi ve ileriye dönük sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurması için birlikte çalışırlar.

İlişki Koçu, sınır, kararlılık ve dürüst iletişim gibi sağlıklı ilişki becerileri kazanması için hedefler koymasında danışanını destekler. Koç, danışanına çeşitli düzeylerde dinleme, etkili sorular sorma ve karşısındaki insanla nasıl “biz” olunacağına dair beceriler üzerine konuşur; danışan bu becerilerle donatıldığında, ilişkileriyle ilgili sağlıklı ve bilinçli kararlar verebilme güveni kazanır.
anıdır. Fikir ayrılıklarının yaşandığı durumlarda ilişki koçu, iyi bir iletişim yönteminiz ve sorun çözebilme becerileriniz olduğu sürece hala sağlıklı ve başarılı ilişki yürütebilmenin mümkün olduğunu kanıtlar.

Ayrıca ilişki koçları çiftlere aşağıdakileri öğretmede yardımcı olur:

Nasıl daha samimi ve yakın olunur?
İletişimi kuvvetlendirme,
Çiftlerin zevk ve tatminini derinleştirme.
İlişki koçları sizin ve partnerinizin hangi durumlarda son derece sevilen, anlaşılan ve desteklenen bir şekilde hissettiğinizi açığa çıkarır. Ayrıca bu duyguları birbirinize nasıl hissettirebileceğinizi öğretir.

İlişki Koçluğuna Neden İhtiyaç Duyarız?

• Kendinizi daha iyi ifade edebilmek için,
• Özel yaşamınızdaki dengeleri daha rahat kurabilmek için,
• İsteklerinizi karşınızdakine net ve açık söyleyebilmek için,
• “Hayır” demeyi öğrenebilmek için,
• Özel yaşam sınırınız ile ilgili çevremize doğru mesaj verebilmek için,
• Özel yaşamınıza doğru kişiyi seçebilmek için,
• Sosyal yaşamınıza doğru kişileri alabilmeniz için,
• Size en uygun iletişim yolu ya da yollarını kavramanızı sağlamak için.

İlişki Koçluğu sertifikası nasıl alınır?

İlişki Koçluğu sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “İlişki Koçluğu” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “İlişki Koçluğu” sertifikasına sahip olabilirsiniz. İlişki Koçluğu uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

İlişki Koçluğu sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen İlişki Koçluğu sertifikası e-devlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

İlişki Koçluğu iş ilanları

İlişki Koçluğu iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.