Eğitimler, Genel

Autocad Nedir? Ne İşe Yarar?

Autocad Nedir?

Autocad bilgisayar üzerinde kullanılan bir tasarım programıdır ve İngilizce kısaltılmış hali ise CAD olarak adlandırılır. Autocad ilk vektör tabanlı çizim programı olma özelliğine sahiptir. Görüntü kalitesinden bağımsız olarak çizimlerin istenildiği kadar büyütülüp küçültme olanağı bulunur. Autocad Mimarlar ve Mühendisler tarafından yaygın olarak kullanılan bir programdır. Bu program sayesinde iki ve üç boyutlu projelendirme yapılabilir. Yazılım devi olarak kabul gören Autodeks tarafından geliştirilmiştir. Pek çok farklı sektörde ihtiyaç duyulan bir CAD tabanlı yazılım olarak nitelendirilir. Kullanması ve öğrenmesi nispeten kolay olduğu için geniş kitlelere yayılarak popüler hale gelmiştir.

Autocad Ne İşe Yarar?

Autocad, her türden kullanıcının üç boyutlu ve iki boyutlu tasarım yapması için kullanılan gelişmiş bir bilgisayar destekli tasarım programıdır. Kullanıcılar, Autocad programını kullanarak çalışma alanlarına bağlı olarak bir binanın planını yapabilir, üretimi yapılacak bir makine parçasını çizebilir, dekorasyonu yapılacak bir odanın modelini bilgisayar ortamında tasarlayabilir. Kullanıcılara esnek ve özelleşebilen tasarım imkanı sunan Autocad programı ile tasarımlar mühendislik yaklaşımı ile yapılabilir. Autocad programı, darbe ve yüke maruz kalacak tasarımların analiz ve simülasyonunun yapılmasına da olanak verir. Kullanıcılar, Autocad programını kullanarak sonlu elemanlar analizi ve benzeri metotlar ile hazırladıkları tasarımın mukavemet analizlerini yapabilirler. Analizler sonucu tasarımın zayıf ve kuvvetli yanları görülerek; yüksek gerilim altında kalan bölgeler güçlendirilir, daha az gerilim altında kalan alanlar da inceltilerek minimum malzeme masrafı, maksimum dayanım sağlayacak optimum tasarımlar elde edilebilir.

Autocad sertifikası nasıl alınır?

Autocad sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Autocad” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Autocad” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Autocad uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Autocad sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Autocad sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.