Eğitimler, Genel

Hasta ve Yaşlı Bakımı/Bakıcısı Nedir? Ne İş Yapar?

Hasta ve Yaşlı Bakımı nedir?

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu her geçen gün popüler olan meslek grupları arasındaki yerini koruyor. Hasta ve yaşlı bakım personelleri, rehabilitasyon ve özel eğitim merkezlerinde kendilerine çok rahat bir şekilde iş bulabilmektedirler. Hasta ve yaşlı bakım kursu sertifikası sahibi olan kişiler ise, iş bulma konusunda daha büyük avantajlar elde etmektedirler. Hasta ve yaşlı bakım personelleri, başta özel rehabilitasyon ve yaşlılara yönelik özel eğitim alanlarında, çeşitli konularda hizmet sunarlar. Bunun yanı sıra belediyede valilik gibi devlet kurumlarının açmış olduğu yaşlılara yönelik hizmet alanlarında, yine ihtiyaç duyulan konumlarda iş imkânına sahip olmaktadırlar.

Hasta ve Yaşlı Bakımı personelinin sorumlulukları nelerdir?

Yaşlılarla etkili bir iletişim kurmak, başta onların sağlık sorunları olmak üzere genel ihtiyaçları üzerinde yardımcı olacak hizmetleri vermek ve ihtiyaçlarını belirlemek, hasta ve yaşlı bakım personellerinin görevleri arasındadır. Yaşlı ve hastalarla iyi bir iletişim kurarak, onların moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak doğrudan bir görev olmasa da hasta ve yaşlı bakım uzmanlarının yaptıkları şeylerden biridir.

Bu kişilerin vücut temizlikleri, yaşam alanlarının temizlenmesi ve genel bakımlarının yapılması ya da yaptırılması da hizmet kapsamına girmektedir. Yaşlı ve hastaların beslenme ve ilaç takiplerinin yapılması ve düzenli bir şekilde sağlanması da hasta ve yaşlı bakım uzmanlarının görevleri arasındadır.
Onların sosyal ve kişisel sorunlarını kurumun amirlerine bildirerek çözüme kavuşturmak, yine bu personellerin verebileceği hizmetler arasında yer almaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakımı iş pozisyonları

– Hasta bakıcı
– Yaşlı bakıcısı
– Engelli Bakım Elemanı

Hasta ve Yaşlı Bakımı istihdam / işyeri alanları

– Sosyal Hizmetler
– Çocuk Esirgeme Kurumları
– Belediyeler
– Hastaneler
– Huzurevleri
– Yaşlı Bakımevleri
– Güçsüzler Yurdu
– Yaşlı Bakım Merkezleri
– Hasta Bakım Merkezleri
– Ev Bakım Hizmetleri Firmaları
– Sağlık hizmetlerine bağlı olan kurum ve kuruluşlar
– Rehabilitasyon merkezleri
– Huzurevleri ve psikiyatri klinikleri.

Hasta ve Yaşlı Bakımı sertifikası nasıl alınır?

Hasta ve yaşlı bakımı sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “hasta ve yaşlı bakımı” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “hasta ve yaşlı bakımı” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Hasta ve yaşlı bakımı uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Hasta ve Yaşlı Bakımı sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen hasta ve yaşlı bakımı sertifikası e-devlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Hasta ve Yaşlı Bakımı iş ilanları

Hasta ve Yaşlı Bakımı iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.