Eğitimler, Genel

Eczane Yardımcı Personeli Nedir? Ne İş Yapar?

Eczane Yardımcı Personeli Nedir?

Eczane yardımcı personeli eczanede bulunan reçeteli ve reçetesiz ilaçları, kozmetik ürünlerini, sağlıkla ilgili ürünleri ve tıbbi malzemelerin depolanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda depoladığı ürünlerin kayıt altında tutulması da eczane yardımcı personelinin günlük yapması gereken önemli görevlerinden biridir. Özellikle reçeteli ilaçların kayıt altında tutulması hem sağlık hem de hukuki açıdan çok önemli bir konudur. Verilen ve alınan ilaçların stok kontrolünü yapmak, son kullanma tarihlerini kontrol etmek de yine bu kişilerin işidir. Eksik stokları sipariş vererek tamamlamalı ve tarihlerini kontrol edip buna göre satış düzenini sağlamalıdır.

Eczane Yardımcı Personelinin Sorumlulukları Nelerdir?

Eczanenin belli başlı çalışma koşullarına hakim, eczanede bulunan çeşitli araç gereçleri kullanabilen, gelen hastaların reçetelerinde yer alan ilaçları hazırlayan, ilaç giriş çıkışını sağlayarak fatura kesen kişidir. Yine belli başlı görevlerinin yanında ilaç almaya gelen müşterileri karşılamak, ilaçların kullanımını bilmeyen hastalara kullanım talimatlarını anlatmak, saat ve doz ayarları ile ilgili bilgiler vermek, eksilen ilaçların notunu tutmak ve gelen ilaçları sisteme kaydetmek gibi görevleri vardır. Eczane yardımcısı eczane içinde bulunan çeşitli araç gereçlerin düzeninden, temizliğinden ve sterilize edilmesi gibi işlerden sorumludur. Eczane içerisinde bulunan araç gereçlerin çalışma mekanizmasını öğrenmek ve ihtiyaç duyulan zamanlarda eczacı olmasa bile kullanımını sağlayabilmelidir.

Eczane Yardımcı Personeli iş pozisyonları

Eczaneler

Eczane Yardımcı Personeli sertifikası nasıl alınır?

Eczane yardımcı personeli sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Eczane yardımcı personeli” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Eczane yardımcı personeli” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Eczane yardımcı personeli uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Eczane Yardımcı Personeli sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Eczane yardımcı personeli sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Eczane Yardımcı Personeli iş ilanları

Eczane yardımcı personeli iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.