Eğitimler, Genel

Dış Ticaret Nedir ve Nasıl Yapılır?

Uluslararası ticaret olarak da bilinen dış ticaret ülkeler arasında yapılan mal veya hizmet alışverişidir. Dış ticaret ülke ekonomisinin gelişmesinin yanında milli hasılanın da artmasında çok önemlidir. Dış ticaretin en önemli iki unsuru ithalat ve ihracattır. Dış ülkelere mal ve hizmet satımlarına ihracat bir başka ülkeden mal ve hizmet alımlarına da ithalat denmektedir.

Dış Ticaret Eğitimin Amacı

Ülkelerin giderek birbirine daha bağımlı hale geldiği küreselleşme sürecinde, ülke kalkınmasında önemli rolü bulunan dış ticaretin sağlıklı yürütülebilmesi ve karşılaşılabilecek risklerin doğru yönetilmesi gerekmektedir.

Bu eğitim işletmelerin ithalat ve ihracat departmanlarında çalışanlar, dış ticaret ve gümrük müşavirlik firmaları çalışanları, serbest muhasebeci ve mali müşavirler ve dış ticaret konusunda uzmanlaşmak isteyenlere yönelik düzenlenmektedir.

Mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler, ithalat ve ihracat yapan işletmelerin dış ticaret, satın alma ya da satış departmanlarında çalışma imkânı bulabilmektedir.

Dış Ticaret sertifikası nasıl alınır?

Dış Ticaret sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Dış Ticaret” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Dış Ticaret” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Dış Ticaret uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Dış Ticaret sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Dış Ticaret sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Dış Ticaret iş ilanları

Dış Ticaret iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.