Eğitimler, Genel

Atık Yönetimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Atık Yönetimi Nedir?

Atık Yönetimi tehlikeli ve tehlikesiz atıkları kaynağında ayrı toplanması ve ara depolanması, gerekli olduğu durumlarda atıklar için aktarma merkezleri oluşturulmak, atıkların o bölgeye taşınması, geri dönüşümü ve kapatma sonrası bakımları izleme kontrol süreçlerini kapsayan bir yönetim biçimidir. Ürünlerin veya malzemelerin kullanım ömürlerinin uzatılması, yeniden kullanılır biçime getirilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına da yöneliktir. Böylelikle doğal kaynaklar korunmuş olur, enerji tasarrufu, atıkların azaltılması, finansal tasarruflar sağlanmış olur.

Atık Yönetimi Ne İşe Yarar?

Atık yönetimi ile çevredeki atıkların yok edilmesine kadar olan süreci, çevre ve insan sağlığını önemseyerek yönetilmesini, atıkların çoğalmasını engellemesini, atıkların yeniden kullanılabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuş ve tüm bu atıkların değerlendirilmesine yarar.

Atık Yönetimi sertifikası nasıl alınır?

Atık Yönetimi sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Atık Yönetimi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Atık Yönetimi” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Atık Yönetimi uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Atık Yönetimi sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Atık Yönetimi sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Atık Yönetimi iş ilanları

Atık Yönetimi iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.