Eğitimler, Genel

Tıbbi Terminoloji Nedir? Ne İşe Yarar?

Tıbbi terminoloji nedir?

Bilim, sanat, meslek ya da teknik dalına özgü terimlerin tümüne terminoloji denir. Terimlerle uğraşan bilim dalına Terminoloji bilim dalı denir. Tıp alanında da kendine özgü terimler vardır. Tıbbi terminoloji tıpta kullanılan terimlerin usul ve esaslarını, yazılış ve okunuşlarını, türetme ve anlamlandırma ilkelerini inceleyen ve öğreten bilim dalıdır.

Tıbbi terminoloji ne işe yarar?

Tıbbi terminoloji asıl amaç, dünya üzerinde bulunan tüm sağlık çalışanlarının aynı dili kullanarak daha kolay anlaşabilmesini sağlamaktır. Zira sağlık dünya üzerinde yaşayan her insan için önemlidir. Hastalıkların ortak tedavisini bulabilmek, anatomiyi daha anlaşılır kılmak için tıbbi terminoloji önemli bir yere sahiptir. Ayrıca hastanelerde zaman yönetimi oldukça önemli bir unsurdur. Bu açıdan da terminoloji kullanımı ön plana çıkmaktadır. Anlatılacak olan hastalıkları veya işlemleri tek bir kelime ile kolay bir şekilde ifade etmek, bu bilim dalından yararlanılarak mümkün hale gelir. Zira tıbbi terminolojide tek bir kelimenin karşılığı çok uzun olabilir.
Bilimde gelişmeleri takip edebilmek ve ilerleme sağlayabilmek için ortak bir bilimsel dil gereklidir. Ve bu ortak dil kilit rol görevi taşımaktadır. Bu bilim dili iletişimden son noktaya gelinceye kadar çok etkilidir. Aynı dili konuştukça kültürel farklılıklar, konuşma farklılıkları ortadan kalkmakta ve aynı amaç için hizmet edilmesi sağlanmaktadır.

– Tıbbi Terminoloji hakkında genel bilgiler edinmiş olacaksınız.
– Tıbbi terimlerin okunuşuna ilişkin kuralları öğrenmiş olacaksınız.
– Tıbbi terimleri meydana getiren yapıları ve özelliklerini öğrenmiş olacaksınız.
– Tıbbi terimleri meydana getiren yapıların nasıl analiz edildiğini öğrenmiş olacaksınız.
– Öneki ve kökü olmayan tıbbi terimlerin neler olduğunu öğrenmiş olacaksınız.
– Tıbbi terimlerde kaynaştırmanın nasıl yapıldığını ve kaynaştırma biçimlerini öğrenmiş olacaksınız.
– Tıbbi terimlerin nasıl çoğul yapılabileceğini öğrenmiş olacaksınız.

Tıbbi terminoloji iş pozisyonları

– Sağlık Personeli

Tıbbi terminoloji sertifikası nasıl alınır?

Tıbbi Terminoloji sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Tıbbi Terminoloji” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Tıbbi Terminoloji” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Tıbbi Terminoloji uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Tıbbi terminoloji sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Tıbbi terminoloji sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Tıbbi terminoloji iş ilanları

Tıbbi terminoloji iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.