Eğitimler, Genel

Site ve Apartman Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

Apartman sakinleri tarafından seçilen ve kat malikleri tarafından onaylanan, apartman ile ilgili tüm sorumlulukları denetleyerek devamlılığını sağlayan kişiye apartman yöneticisi denir. Apartman yöneticiliği kapsamı Kat Mülkiyeti Kanunu ile belirlenmiştir. Yönetim kurulunca onaylanmış apartman yöneticisinin görev alanını belirten bir sözleşme olmadığı sürece yöneticilerin sorumlulukları bu kanunda gösterilir.

Apartman yönetiminde bir kurul ve yönetici yer alır. Kurul tarafından alınan kararlar yönetici tarafından işleme konulur. Aynı zamanda apartman gelir ve giderlerinden de sorumlu olan yönetici, gelir ve giderleri işletme defterinde kayıt altına alır. Apartman yöneticisi aynı zamanda apartman içi anlaşmazlıklarda başvurulacak ilk mercidir. Yönetici bu noktada arabuluculuk yapar ve apartman kurallarına göre anlaşmazlığı gidermeye çalışır.

Toplantı zamanlarını belirler ve toplantı sonucunda çıkan kararları apartman sakinlerine bildirir. Apartmanla ilgili borçların takibi ve ödenmesi de yöneticinin sorumlulukları arasındadır. Bu borçlar, belirlenen aidatlar doğrultusunda apartman sakinlerince ya da kat maliklerince ödenir.

Kat maliklerinin oyları ile yönetici seçilir, dışarıdan, ev sahibi olmayan bir kişi de yönetici olabilir. O bina da oturmayan bir kişi de yönetici seçilebilir. Apartman yönetimini nasıl olacağına kat malikleri karar vermektedir, seçtikleri kurula da yönetim kurulu denmektedir. Eğer bir binada sekiz ve üzeri bağımsız bölüm varsa kat mülkiyeti kanununa göre apartman yönetimi oluşturulması zorunluluktur. Kat malikleri yönetim için kendi aralarından veya dışarıdan bir kimseyi ve üç kişilik kurulu yönetim için seçebilirler. Seçtikleri bir kişi yönetim, diğerleri de yönetim kurulu olarak adlandırılıyor.
Apartman yönetimi bir yılık olarak seçilmektedir. Toplu konut sitelerinde toplantılar yılda bir yapılabilir. Yönetim kurulları en geç 2 yılda bir olmak üzere belirledikleri yönetim planına uyarak bir araya gelmelilerdir. Yönetim planında belirli bir zaman gösterilmemiş ise ikinci takvim yılının ilk ayı toplanılır.

Apartman ve sitelerde toplanamayan aidatlar, alınamayan kararlar sürekli çıkan tadilat masrafları bazen komşular arasında problemlere neden olmaktadır. Yöneticilik ve komşuluk arasında sıkışan kat maliklerinin yardımına yönetim şirketleri yetişmektedir. Yönetim şirketleri asansörcüden temizlikçiye, avukattan güvenlikçiye kadar birçok çözüm ortağı ile çalışarak yönetim sorunlarına farklı bir soluk getirmektedir.

Özellikle aidat toparlanma sürecindeki sıkıntılara yönetim şirketleri çözüm olmaktadır. Toplanamayan aidatlarda, avukat ve haciz süreçlerinde komşular arasında adli olaylara kadar giden sürtüşmeler bu şekilde yapılan yönetimlerde daha rahat çözülmektedir. Ayrıca bu şirketlerin bir avantajı da gereksiz, tadilat işleri ile binayı uğraştırmamasından kaynaklanmaktadır. Emekli kat malikleri bazı durumlarda bina tadilatları ile uğraşmayı sevmekte bu ise aidatlar ilave olarak yansımaktadır. Yönetim şirketleri ise kat maliklerinin onlara verdiği görevlerin dışına çıkamamaktadır. Bu şirketlerin en önemli avantajlarından birisi de, çok farklı binalara bu hizmeti verdiklerinden dolayı, asansör servis hizmetleri ile temizlik hizmetlerinde çok uygun fiyatlar sunmasından kaynaklanmaktadır.

Site ve Apartman Yöneticisi sertifikası nasıl alınır?

Site ve Apartman Yöneticisi sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Site ve Apartman Yöneticisi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Site ve Apartman Yöneticisi” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Site ve Apartman Yöneticisi uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Site ve Apartman Yöneticisi sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Site ve Apartman Yöneticisi sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Site ve Apartman Yöneticisi iş ilanları

Site ve Apartman Yöneticisi iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.