Eğitimler, Genel

Personal Trainer Nedir? Ne İş Yapar?

Personal trainer, kişiye özel antrenman sürecinde sporcuyu yönlendiren kişidir. Tüm spor aktiviteleri boyunca her türlü ölçüm ve testlerin takibini gerçekleştirir. Bu sayede yapılan aktivitenin en doğru şekilde tamamlanmasını sağlar. Sporcunun istediği forma kavuşabilmesi, antrenman programının nitelikli olmasına bağlıdır. Kişisel antrenör düzen, disiplin ve sağlık ekseninde antrenman programları hazırlar. Sağlıklı ve istenilen forma ulaşmak için en mükemmel rotayı çizerek sporcunun hedeflerine kavuşmasını kolaylaştırır.

Personal Trainer eğitmenlerini ve antrenörleri birbirinden ayrı tutmak gereklidir. Antrenörler bir spor dalı için sporcuyu eğitir ve bilgi birikimini ona aktararak gelişimine katkıda bulunur. Personal Trainer eğitmenleri ise; spor ekipmanlarının doğru kullanımını, sakatlıkların önüne geçebilmek için doğru açı ve hareketlerin yapılabilmesini, kişilerin istekleri ve eksiklikleri doğrultusunda özel programlar tasarlayan kişidir. Personal trainer, sporcuların antrenmana bakış açısını büyük ölçüde değiştirir. Onun sporcuyu yönlendirme kabiliyeti, sporcunun kendi potansiyelini keşfetmesini sağlar. Bu da yapılan antrenmanın daha etkin bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur

Personal Trainer ile Çalışmanın Faydaları

– Personal trainer ile çalışmak daha sistematik bir çalışma süreci sağlanır. Etkin bir yol haritası çizilir ve ona göre ilerlenir.
– Disiplin ve motivasyon harmanlandığı için aksaklık ve ihmal gibi negatif unsurlar önlenir.
– Yaşam boyu algılanabilecek günlük rutinler belirlenir ve daha iyi konsantrasyon sağlanır.
– Aktivitelere ek olarak dengeli ve nitelikli bir beslenme listesi hazırlanır.
– Monoton bir salon egzersizi yerine planlı, programlı, yararlı ve eğlenceli bir egzersiz süreci gerçekleştirilir.
– Özel fitness eğitmeni, aktiviteler boyunca test ve ölçümlerin takibini gerçekleştirerek hareketlerin en doğru şekilde yapılmasını sağlar.
– Bilinçli yapılan spor, sakatlanmaları önler. Dolayısıyla personal trainer ile yapılan çalışma direkt olarak sağlığı da kapsar.
– Bir personal trainer ile çalışılmadığı zaman motivasyonu yüksek tutmak oldukça zordur.

Personal Trainer sertifikası nasıl alınır?

Personal Trainer sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Personal Trainer” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Personal Trainer” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Personal Trainer uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Personal Trainer sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Personal Trainer sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Personal Trainer iş ilanları

Personal Trainer iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.