Eğitimler, Genel

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Miktarı bilinmeyen bir büyüklüğü, aynı cinsten bir birim büyüklük ile karşılaştırarak kaç katı olduğunu saptamaya ölçme denir. Kalibrasyon ise doğru ölçüm için uygulanan işlem anlamını taşımaktadır. Kısaca ölçüm yapan cihazın ölçülmesidir.

Birçok cihaz ile doğru bir ölçüm yapabilmek için kalibrasyon sistemi kullanılır. Kalibrasyon, tek başına ya da başka araçlar ile bir ölçümü gerçekleştirmek için tasarlanmış olan cihazdır.

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyonun Bir İşletmeye Faydaları

– Yapılan ölçümlerin doğruluğunu tespit eder.
– Yüksek kalitede üretim elde edilir.
– Standartlara uygunluğu sağlanır.
– Oluşabilecek zararların önüne geçilir.

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon Eğitimi Sertifikasını Kimler Almalı?

Ölçme teknikleri ve kalibrasyon eğitimi; teknisyen, tekniker, mühendis, mimar, teknik işçi ve teknik elemanlara yönelik düzenlenmiş bir sertifika programıdır. Bu eğitimde, temel ölçme bilgisi, kumpas ve mikro metre gibi ölçme aletlerinin kullanımı, ölçmede altın kurallar, toleranslar ve kalibrasyon öğretilmektedir.

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon sertifikası nasıl alınır?

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon iş ilanları

Ölçme Teknikleri ve Kalibrasyon ile ilgili iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.