Eğitimler, Genel

Microsoft Office Programları Nelerdir/Ne işe yarar?

Microsoft Office Programları ne işe yarar?

Microsoft Ofis Programları genel anlamda sunuculardan oluştuğu için masa üstünde uygulama hizmetlerini yapmaya yaramaktadır. Her programın ayrı bir işlevi ve ayrı bir hizmeti vardır. Bu başlık altında kısaca Microsoft Ofis Programlarının tek tek ne işe yaradığını bildireceğiz.
Microsoft Ofis Programları arasında yer alan Excel programı listeleme ve tablo yapma işlevini görmektedir. Bu sebepten dolayı daha çok iş yaşamında kullanılmaktadır. Programda 3 boyutlu grafik ve tablo tasarımları yapabilirsiniz. Yazı tipi, tema ve filtre de yer almaktadır. Makro hesaplamaları ve formülleri de bu program içerisinde düzenleyebilirsiniz. Diğer Microsoft Ofis Programlarına göre karmaşık olmasının nedeni bu formülleri ezberlemektir. Word isimli Microsoft Ofis Programı ise yazı yazma ve bu yazıyı düzenleme işine yaramaktadır. Genellikle öğrenciler tez ve ödevlerini hazırlamada bu programı kullanmaktadır. Mesleği yazı yazmak üzerine kurulu olan kişiler de iş yaşamında bu programdan faydalanmaktadır. Program içerisinde yazı yazdıktan sonra yazıya resim, tablo, simge ve şekil de ekleyebilirsiniz. Yazının boyutunu düzenleyebilir, sütunları ayarlayabilir ve yazınızı istediğiniz ölçülerde tasarlayabilirsiniz. PowerPoint programı tema ve yazı tiplerini sunumlara dönüştürme işine yaramaktadır. Dolayısıyla sunum yapmak isteyen kişiler bu programı kullanmaktadır. Görsel, slayt, ses ve animasyon uzantılarını bu program sayesinde sunumlara ekleyebilirsiniz. Outlook programı e posta almayı ve göndermeyi sağlamaktadır. OneNote programı not tutmayı ve tutulan notları düzenleme işine yaramaktadır. OneDrive programı kişisel dosyaları tek bir yerde saklamanıza yardımcı olmaktadır. Microsoft Teams programı da sohbet tabanlı bir çalışma alanı sunmaktadır. Yüz yüze olmayan görüşmeler ya da toplantılar Microsoft Teams programıyla online olarak yapılabilmektedir.

Microsoft Office Programları nelerdir?

–Word
–Excel
–PowerPoint

Microsoft Word nedir?

Bilgisayarda biçim sağlama ve yazı yazma hedefiyle kullanılan programlara sözcük işlem programları adı verilir. Bilgisayarda, bu sebeple kullanılan farklı firmaların geliştirmiş olduğu bir çok sözcük işlem programı vardır. Word bu programlardan bir tanesidir. Microsoft şirketi tarafından Windows işletim sistemi altında çalışacak biçimde tasarlanmış dilden dile dolanan kelime işlem programı olan Word; dünyada oldukça geniş alanda yer bularak hemen hemen her alanda kullanılan değişilmez bir yazı yazma programıdır. Günlük basın yayınlarında, kitap ve tez yapımı gibi kullanılabilecek Word programı çok zengin işlem ve işlevlere sahip olup; mükemmel bir kelime işlemci programıdır. Word ile bir dokümanda yapılabilecek bütün işlemler yapılabilir. Uzun bir dokümanın Word kullanılarak hazırlanması, daktilo kullanılarak hazırlanmasından çok daha kolaydır.

Microsoft Excel nedir?

Excel veya tam adıyla Microsoft Excel, Microsoft Office yazılım paketi içerisinde sunulan bir ofis programıdır. Diğer ofis programlarıyla uyumlu olarak çalışır ve diğer tüm elektronik tablo yazılımlarının sahip olduğu temel özelliklere sahiptir. Kod adıyla ilk defa Odyssey olarak tanınan Excel, daha sonradan Excel resmi adıyla çıkış yapmıştır. Excel programında hazırlanan ve kaydedilen programlar .xls veya .xlsx dosya uzantısına sahip olurlar. Excel’de hücre bazlı hesaplamalar, eksen tabanlı tablolar ve çeşitli grafik araçları kullanılır. Size istediğiniz raporu veya belgeyi elektronik tablo olarak hazırlamak için ihtiyacınız olanı fazlasıyla sunan Microsoft Excel’i temel seviyede kullanmayı öğrendikten sonra istediğinizi gerçeğe dönüştürmek için tek lazım olan şey birazcık hayal gücünden ibaret olacaktır. Microsoft Word programının aksine Excel’de daha önceden de söylediğimiz gibi hücre ve sütun yapısı kullanılır. 2003 ve öncesinde yayınlanan Excel programı 65,536 satır ve 256 sütunla çalışabilme kapasitesine sahiptir. Excel’in 2007 ve sonrasında çıkan sürümlerindeyse 1,048,576 satır ve 16,384 sütun kullanılabilmektedir. Excel programında oluşturacağınız satır ve sütunların her biri farklı yollarla şekillendirilebilmektedir. Örneğin; arkaplan rengi, sayı veya tarih formatı, büyüklük, metin, yazı tipi, sütun düzeni gibi Excel’de kullanabileceğiniz daha birçok düzenleme ve özelleştirme yöntemi bulunmaktadır.

PowerPoint nedir?

Microsoft Office programlarından en önemlisi de Powerpoint yazılımıdır. Günümüzde sunumların ve konferansların hemen hemen hepsi bu Powerpoint programı aracılığıyla yapılmaktadır. İş dünyasına giriş yaptığınızda ise çoğu zaman sunumlar kaçınılmaz bir şekil almaktadır. Böyle bir durumda bu programı en uygun şekilde bilmek kullanmak size ciddi anlamda büyük bir avantaj sağlayabilir. Eğer iş dünyasında yer alıyorsanız ve kapsamlı bir hizmet alanında çalışıyorsanız hem raporları okumak hem de gerekirse birçok rapor veya sunumlar hazırlamak için bu programın istisnasız kullanılması gerekiyor. Powerpoint programını kullanarak; renkli değişik metinlerle resimleri, çizimleri, tabloları, grafikleri etkili bir biçimde birleştiren ekranlar oluşturabilmektedir. Ve bir sayfadan diğerine aynı şekilde rahatlıkla slayt gösterisinde olduğu gibi geçiş yapılabilir. Bu program hakkında bilgi aktarmak gerekirse Söz konusu programı kullanarak değişik animasyonlar ekleyebilir, ekrandaki metinlere çizim ilave edebilirsiniz. Bunun yanında slayt gösterilerine ve değişik birçok sunuya ses efektleri ve anlatımlar da eklenebilir.

Microsoft Office Programları sertifikası nasıl alınır?

Microsoft Office Programları sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Microsoft Office Programları” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Microsoft Office Programları” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Microsoft Office Programları uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Microsoft Office Programları sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Microsoft Office Programları sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.