Eğitimler, Genel

Okul Öncesi Çocuk Gelişimi Nedir? Ne İş Yapar?

Okul öncesi Çocuk Gelişimi Nedir?

Gelişim, kişinin yaşam boyu sürekli ilerlediği ve değişerek geçirdiği süreçtir. Kişiler, farklı özelliklerle yaş değişkenine bağlı olarak belirli bir gelişim evresine ulaşmaktadır. Uzman tarafından belirtilen gelişimin en kritik dönemi okul öncesi dönemdir. Başta aile faktörü olmak üzere kalıcı ya da sürekli sonuçlara sebep olan bu dönem çocuklar için elverişli olabileceği gibi elverişsiz sebeplere de neden olabilmektedir. Okul öncesi dönemde çocuğun sağlıklı kişiliğe sahip olabilmesi için çevresiyle olumlu iletişim kurması, sosyal ve duygusal gelişimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönem de aile sonrasındaki en önemli faktör okul öncesi öğretmenidir. Eğitim programında 0-72 ay gelişim süreçleri, etkinlik örnekleri, eğitmen görevleri ve süreçleri hakkında bilgilendirme sağlamaktadır.

Okul öncesi Çocuk Gelişimi Dersleri Nelerdir?

– Hasta Çocukların Gelişimi ve Eğitimi
– Çocuk Eğitiminde Alan Çalışmaları
– Çocukları Tanıma, Değerlendirme
– Çocuklar ile Oyun
– İlk Yardım
– Çocuklarda Eğitim Felsefesi
– Çocuk Ruh Sağlığı
– Psikoloji
– Anatomi
– Anne ve Çocuk Beslenmesi
– Fiziksel Büyüme-Motor Gelişim
– Bilişsel Gelişim ve Dil Gelişimi
– Aile Danışmanlığı

Okul öncesi Çocuk Gelişimi iş pozisyonları

– Çocuk Bakıcısı
– Çocuk Eğitimcisi
–Öğretici / Öğretici Yardımcısı
–Anaokulu ve Kreşlerde Eğitmen/Yardımcısı

Okul öncesi çocuk gelişimi işyeri alanları

– Gündüz Bakım Evleri
– Bakım Evi
– Anaokulu
– Kreş

Okul öncesi çocuk gelişimi sertifikası nasıl alınır?

Okul öncesi çocuk gelişimi sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “okul öncesi çocuk gelişimi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “okul öncesi çocuk gelişimi” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Okul öncesi çocuk gelişimi uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Okul öncesi çocuk gelişimi sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Okul öncesi çocuk gelişimi sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Okul öncesi çocuk gelişimi iş ilanları

Okul öncesi çocuk gelişimi iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.