Eğitimler, Genel

Montessori Eğitimi Nedir? Ne İşe Yarar?

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori eğitimi, çocuğun bireysel yetenekleri, ilgi alanları, kişisel ve karakter özellikleri göz önünde bulundurularak bir eğitim şekli oluşturmaktır denebilir. Bu eğitim sayesinde çocuk, kendi istek ve arzularına göre seçimler yapma imkanı bulur ve kendi hareketleri ile eylemleri belirleyebilmek için bir alan edinir.

Montessori Eğitimi Ne İşe Yarar?

Montessori eğitiminin amacı, her çocuğun yeteneklerinin farkında olup bu yetenekleri geliştirmek, kendi kendine yetebilen bir birey olmasını sağlamak ve öğrenmeyi en üst seviyeye çıkarmaktır. Montessori yaklaşımı çocuk merkezlidir, çocuğun bireyselliğine saygı duyulur ve çocuğa yaşına uygun mümkün olduğu kadar seçme şansı ve sorumluluk verilir. Düzen ve öz disiplin sağlanarak çocuğun kendi potansiyelini gerçekleştirebileceği özgür bir alan yaratmak ve çocuğun hata yapmasına, bu hataları kendi düzeltmesine, araştırmasına ve denemesine olanak sağlamak montessori yönteminin temelidir. Montessori eğitim metodu çocukların yaratıcılık, problem çözme becerisi, muhakeme ve zaman yönetimi becerilerinin gelişmesine yardımcı olarak, onları sosyal ilişkilerin mevcut olduğu gerçek dünyaya hazırlamaktadır. Metot kapsamında temel amaç, çocukların genel yaşamsal beceri öğretiminin en sağlıklı şekilde verilmesi ve bu süreç içerisinde çocuklara güçlü bir kişilik ve öz denetim kazandırılmasıdır.

Montessori Eğitimi istihdam / işyeri alanları

– Özel ve Devlet okulları
–Anaokulları

Montessori Eğitimi sertifikası nasıl alınır?

Montessori Eğitimi sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Montessori Eğitimi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Montessori Eğitimi” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Montessori Eğitimi uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Montessori Eğitimi sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Montessori Eğitimi sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Montessori Eğitimi iş ilanları

Montessori Eğitimi iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.