Eğitimler, Genel

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği Nedir? Ne İş Yapar?

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği nedir?

Sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda, hasta giriş/çıkış işlemlerini, hastanın tedavi ve poliklinik hizmetleri sürecindeki dokümantasyon işlemlerini evrak ve bilgisayar ortamında kayıt altına alan, arşivleyen kişidir.

Sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda, hasta giriş/çıkış işlemlerini, hastanın tedavi ve poliklinik hizmetleri sürecindeki dokümantasyon işlemlerini evrak ve bilgisayar ortamında kayıt altına alan, arşivleyen kişidir. Hasta kabul görevlileri, hasta karşılama, hasta yönlendirme, danışma hizmetleri vb. hizmetlerin yürütülmesini sağlamaktadırlar.

Hasta Kabul Sertifika Programı tıbbi sekreter olarak çalışan ya da çalışmak isteyen, alan değiştirmek isteyen, yeteneklerini geliştirmek ve daha etkili çalışmak isteyen sekreterler ve sekreter adayları için tasarlanmıştır. Sekreterlik mesleği bir taraftan sekreterlik mesleği ile ilgili uzmanlık bilgilerini- alan bilgisi – diğer taraftan da sekreterlik bilgisi ile ilgili diğer bilim dallarına ilişkin bilgileri içeren bir meslektir. Sekreterlik mesleği aynı zamanda gelişen teknolojiyi ve piyasa koşullarını sürekli öğrenme ve uygulamayı gerektiren bir meslektir.

Hasta Kabul Sekreterinin sorumlulukları nelerdir?

Herhangi bir hastaneye gittiğimizde randevumuz olsa bile sisteme giriş yapmamız gerekir. Sisteme giriş yapılması ya da hastalara ilgilenmesi konularında ise bizlere yardımcı olan kişiler genellikle hasta kabul sekreterleri olur. Hasta kabul sekreteri görevleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Yani meslek tanımı ve görevleri açısından hasta kabul sekreterinin birden fazla görevi ve yapması gereken hususlar bulunmaktadır. Hemen aşağıda hasta kabul sekreterinin ne gibi görevlerinin olduğunu görebilirsiniz. Aşağıda yer alan bilgiler dışında da hastanelerin alanlarını ve çalışma koşullarına göre personelden beklentiler değişiklik gösterebilir. Hasta kabul sekreteri görevleri hemen aşağıda detaylıca belirtilmiştir.

– Hasta yakınlarını ve refakatçileri kurallar hakkında bilgilendirmek
– İşi biten dosyaları arşiv birimine göndermek
– Hasta çıkışlarını yaparak gerekli evrakları teslim etmek
– Hasta kabul birimindeki yazışmaları yapmak
– Doğum tutanağı ve ölüm belgelerini hazırlayarak ilgili birimlere göndermek
– Yatışı verilen hastanın dosyasını düzenlemek
– Hasta kabul için kullanılacak olan malzemeleri gerekli yazışmalar yolu ile ilgili birimden talep etmek
– Bölümde bulunan demirbaş eşyalar ile ilgili yazışmaları yapmak

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği iş pozisyonları

– Tıbbi sekreter
– Tıbbi dokümantasyon uzmanı
– Doktor / hekim sekreteri
– Sağlık personeli
– Hasta kabul sekreteri
– Hasta kabul kayıt sekreteri
– Hasta kayıt sekreteri
– Hasta danışma personeli
– Hasta karşılama görevlisi
– Başhekim sekreteri

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği istihdam / işyeri alanları

– Devlet hastanesi
– Özel hastane
– Sağlık ocakları
– Doktor muayenehaneleri
– Özel muayenehaneler
– Özel laboratuvarlar
– Eczaneler
– Özel radyoloji merkezleri
– Sağlık grup başkanlığı

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği sertifikası nasıl alınır?

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen tı Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği iş ilanları

Hasta Kabul Kayıt Sekreterliği iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.