Eğitimler, Genel

Halkla İlişkiler Nedir? Halkla İlişkilerin Hayatımızdaki Önemi

Halkla İlişkiler Nedir?

Halkla ilişkiler bir işletmenin veya bir kuruluşun iletişim kurmak amacıyla yürütüldüğü kamunun yararına ele alınarak devam ettirilen faaliyetlerdir. İletişim kurduğu kişilerin anlayış ve sempatisini elde etmek için yapılan sürekli yönetim biçimidir. Kuruluş ve şahısların itibar yönetimidir. Halkla ilişkiler hizmet verilen kişilerle daha etkili iletişim kurma biçimidir. Halkla ilişkiler; bir kurumu, müşterileri ile bağlantılı olunan kişileri sevip, sayma benimseme onları kendine inandırmaktır.

Halkla İlişkilerin Hayatımızdaki Önemi

Halkla ilişkiler bir hedef ve kitleye hitap etmesi gerektiği için kitleyi tanımak, özelliklerini bilmesi gerekir. Bunun için hedef kitleyi araştırır. Bazı durumlarda kuruluşlar ve şahıslar hedef kitlenin yapısına, isteklerine tolerans göstererek onun isteklerini yerine getirebilir. Bunu da halkla ilişkiler bakımından ifade edersek iki taraflı simetrik modelle ifade edebiliriz. Halkla ilişkilerde hedef kitleyi ikna etmeye yönelik bazı yöntemler ele alınır, bunlardan bazıları;

–İmaj yönetimi
–Algı yönetimi

Halkla İlişkiler istihdam / işyeri alanları

– Kamu kuruluşları
–Özel sektör
–Şirketler
–Sivil toplum kuruluşları
–Prodüksiyon şirketleri

Halkla İlişkiler sertifikası nasıl alınır?

Halkla İlişkiler sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Halkla İlişkiler” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Halkla İlişkiler” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Halkla İlişkiler uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Halkla İlişkiler sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Halkla İlişkiler sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Halkla İlişkiler iş ilanları

Halkla İlişkiler iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.