Eğitimler, Genel

Gözle Muayene Nedir? Ne İşe Yarar?

Gözle Muayene Testi

Tahribatsız muayene yöntemlerinden en eskiye dayanan testtir. Bir ürünün yüzeyindeki yapısal bozukluklar, kaliteyi etkileyen parametrelerin optik bir malzeme ile muayene edilmesidir. Direk göz veya ara ekipmanlarla yapılabilir.

Test yapılmadan önce yüzey temiz olmalı ve yeterince ışık aldığından emin olunmalıdır. Parça ile ilgili üretim bilgileri, çalışma şartları ve bunun gibi bilgiler incelenmelidir. Gözle muayene çok basit bir metot olarak görünse de kendine özgü incelikleri vardır. Genellikle bir başka tahribatsız muayene metodunun uygulanmasına olanak sağlar.

Avantajları

– Hızlı ve güvenilirdir.
– Diğer tahribatsız muayene yöntemlerine destek sağlar.
– Erişimi olmayan yerlerin kontrolünü sağlar.
– Ekonomiktir.

Uygulama Alanları

Metalik veya metalik olmayan bütün malzemelere uygulanabilir. Gözle Muayene, birçok endüstriyel uygulamalarda kullanılır.

Gözle Muayene istihdam / işyeri alanları

– Çelik Konstrüksiyon alanları
– Çimento fabrikaları
– Gübre üretim işletmeleri
– Güç Santralleri
– Havacılık Sektörü
– İlaç sanayisi
– Kalite Kontrol ve Gözetim Firmaları
– Kimya-Petrokimya sanayisi
– Makine İmalat Sanayi
– Rafineriler
– Savunma Sanayi

Gözle Muayene sertifikası nasıl alınır?

Gözle Muayene sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Gözle Muayene” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Gözle Muayene” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Gözle Muayene uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Gözle Muayene sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Gözle Muayene sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Gözle Muayene iş ilanları

Gözle Muayene iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.