Eğitimler, Genel

Eğitim ve Okul Psikolojisi Nedir?

Eğitim psikolojisi ve okul psikolojisi terimleri genelde birbirleri yerine kullanılmaktadır. Araştırmacı ve teorisyenler eğitim psikoloğu, okullarda bulunan uygulayıcılar ise okul psikoloğu olarak tanımlanmaktadırlar.

Eğitim Psikolojisi

Eğitim psikolojisi gelişim ve öğrenme psikolojisinden beslenen bir karmadır. Bireylerin eğitim süreci kapsamında nasıl öğrendiğini araştırır. Birey hangi yaşta hangi yetenekleri geliştirir, yeteneklerini desteklemek adına nasıl eğitimler verilir gibi sorularla ilgilenmektedir.

Okul psikolojisi

Klinik psikoloji ve eğitsel psikolojinin öğrencilerin davranış ve öğrenme sorunlarını tespit ve tedavisine yönelik kullanıldığı bir alandır. Okul psikologları çocuk ve ergen gelişimi, öğrenme teorileri hakkında bilgi sahibidirler.

Eğitim ve Okul Psikolojisi Arasındaki Farklar

Eğitim psikolojisi öncelikle öğretim yöntemleri, eğitim materyalleri, çocuklar ve ergenler üzerindeki etkisi ve bunları değerlendirirken, okul psikolojisi belirli çocukluk davranışsal, gelişimsel ve öğrenme problemlerinin tanı ve tedavisini içerir.

Eğitimsel psikoloji, bin yıl önce gerilerken, okul psikolojisi 17. ve 21. yüzyıllarda ortaya çıkmıştır.

Biri bir eğitim psikolojisi uzmanı olmak için eğitim psikolojisinde bir dereceye sahip olmak zorundayken, bir okul psikolojisi uzmanı psikoloji alanında bir eğitim almalı ve eğitim ve stajı tamamlamış olmalıdır.

Eğitim ve Okul Psikolojisi iş pozisyonları

– Öğretmenler
– Eğitmenler
– Psikologlar
– PDR Uzmanları
– Terapistler
– Koçlar
– Çocuk Gelişimi Uzmanları

Eğitim ve Okul Psikolojisi sertifikası nasıl alınır?

Eğitim ve Okul Psikolojisi sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Eğitim ve Okul Psikolojisi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Eğitim ve Okul Psikolojisi” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Eğitim ve Okul Psikolojisi uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Eğitim ve Okul Psikolojisi sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Eğitim ve Okul Psikolojisi sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Eğitim ve Okul Psikolojisi iş ilanları

Eğitim ve Okul Psikolojisi iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.