Eğitimler, Genel

Covid 19 Korunma Ve Hijyen Nedir?

Covid 19 Korunma Ve Hijyen Nedir?

Tüm dünyada pandemi olarak kabul edilen COVID-19 salgını ile birlikte sağlık hizmeti verilen alanlarda toplumsal alanlarda enfeksiyon kontrol önlemlerinin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bu salgın, standart olarak alınan önlemlere ek olarak temas izolasyonunu da içerdiğinden dolayı, temasta bulunulan ortam koşulundan, hijyen kurallarına kadar çoğu kuralı hayatımıza entegre etmiştir. Sağlık hizmeti verilen tüm kurumlarda, hastanın genel durumu ne olursa olsun uygulanan tüm önlemlere standart önlemler denir. Standart önlemler tüm enfeksiyonlardan korunmada yöntemi olduğu gibi COVID-19 pandemisi süresince de büyük önem arz eder.

Covid 19 Korunma Ve Hijyende Nelere Dikkat Edilmelidir?

– Kişiler arası sosyal mesafenin korunması sağlanmalıdır.
– Kapalı mekanlarda ve sosyal mesafenin korunamadığı açık alanlarda mutlaka maske ile durulmalı, maske nemlendikçe değiştirilmeli ve maskenin dış yüzeyine dokunulmamalıdır.
– El hijyenine önem verilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği kullanılmalıdır.
– Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlere dokunulmamalıdır.
– Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır.
– Özellikle hasta insanlarla veya bu insanların çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller yıkanmalıdır.
-Öksürme ve hapşırma sırasında maske çıkarılmamalı ve sonrasında maske uygun el hijyeni sağlanarak değiştirilmelidir.

Covid 19 Korunma Ve Hijyen istihdam / işyeri alanları

– Devlet hastanesi
– Özel hastane
– Poliklinikler
– Sağlık kuruluşları
– Sağlık ocakları
– Doktor muayenehaneleri
– Özel muayenehaneler
– İşyeri hekimleri ofisleri

Covid 19 Korunma Ve Hijyen sertifikası nasıl alınır?

Covid 19 Korunma Ve Hijyen sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Covid 19 Korunma Ve Hijyen” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Covid 19 Korunma Ve Hijyen” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Covid 19 Korunma Ve Hijyen uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Covid 19 Korunma Ve Hijyen sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Covid 19 Korunma Ve Hijyen sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Covid 19 Korunma Ve Hijyen iş ilanları

Covid 19 Korunma Ve Hijyen iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.