Eğitimler, Genel

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı Nedir? Ne İş Yapar?

Çocuk Bakımı / Bakıcılığı nedir?

Çocuk bakımı, yaşları iki hafta ile on sekiz arasında değişen çocukların eğitimi, bakımı ve denetimidir. Geniş bir yelpazedeki profesyonelleri, kurumları, bağlamları, faaliyetleri ve sosyal ve kültürel sözleşmeleri kapsar. Erken çocuk bakımı, çocuk gelişiminin önemli bir bileşenidir.

Çocuk gelişimi doğumdan başlayım ergenlik sonuna kadar devam etmektedir. Bu yaş aralığında bulunan çocuklar iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Çocuk bakımı ve çocuk bakıcısı sayesinde çocuk gelişimindeki bireysel farklılıklar dışında pek çok konu kolay olarak çözülmekte ve çocuğun gelişimi olumlu yönde etkilenmektedir. Çocuk bakıcısı eğer bu işte tecrübeli ise çocuğun ağlamasından ya da herhangi bir hareketinden ne istediğini fark eder ve gelişimine uygun olarak cevap verir.

Örneğin; çocuk bakımı konusunda bilgili olmayan aileler tarafından yetiştirilen çocuklar genellikle ağlamayı bir silah olarak kullanmaktadırlar. Her istediğinin olmasını isteyen çocuk olmadığında direkt olarak ağlamaya başlamakta ve isteği yerine getirilinceye kadar susmamaktadır. Çocuk bakıcısı bu tür problemlerin önüne gerek ödüllendirme gerek yönlendirme ile kolayca geçebilmektedir. Aileler kısa sürede çocuk bakıcısının çocuk üzerindeki olumlu etkisini görmekte ve çocuk bakıcısını ilköğretim çağına kadar çalıştırmaktadırlar. Burada çocuk bakıcısının özellikleri ve çocuğun dilinden anlaması da son derece önemlidir. Çocuk bakıcısı eğer ki çocuk dilinden anlamaz ise bu sefer çocuk dadısını reddetmekte ve çocuk bakımı aşırı derecede olumsuz yönde etkilenmektedir. İyi bir çocuk bakıcısı her zaman çocuğun gelişiminde aktif rol oynamakta ve iyi yönde hareketlerini-davranışlarını ve tepkilerini düzenlemekte ve düzeltmektedir.

Çocuk Bakımı / Bakıcının sorumlulukları nelerdir?

Güvenilir bir çocuk bakıcısı ya da dadı bulmak, anne ve babalar için en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Müthiş bir çocuk bakıcısını iyi olmayanlardan ayıran şey nedir? Öncelikle şunu tartışalım, bir çocuk bakıcısının mutlaka eğitimi olması gerekmektedir. İşte bu nitelik bakıcıları birbirlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında gelmektedir.

Yine de hangi niteliklerin en önemli olduğuna karar verirken ebeveynlerin daha fazla düşünmesi gerekir. Kendi kriterlerine ve beklentilerine göre bir çocuk bakıcısı hizmeti almak, ebeveynlerin en büyük arzusudur. Bir çocuk bakıcısı deyim yerindeyse ebeveynin en iyi asistanıdır, bu yüzden ihtiyaç olan tüm niteliklere sahip olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Bir Çocuk Bakıcısının Sorumlulukları Aşağıdakileri İçerebilir:

Pişirme / besleme
Hafif temizlik yapmak
Çamaşır yıkamak
Bebek bezi değiştirme
Çocuk için beslenme hazırlamak
Çocukları bir yerden bir yere götürmek (onları futbol antrenmanına getirmek, onları okuldan almak vb.)
Ev ödevine yardım etmek
Aperatif hazırlamak
Çocukları yatağa hazır hale getirmek
Oyun zamanı / dersler (onlara okuma, el işi yapma vb.

İyi Bir Bakıcıda Bulunması Gereken Özellikler

Sorumluluk sahibi bir kişi olmalıdır.
Çocukları sevmelidir.
Dürüst ve güvenilir olmalıdır.
Bebek bakımı konusunda uzman olmalı, işinin hakkını vermelidir.
Güler yüzlü, şefkatli ve sevecen olmalıdır.
Sabırlı ve dikkatli olmadır.
İyi bir iletişim becerisine sahip olmalıdır.
Düzenli aile yaşantısına sahip olmalıdır.
Çocuğu bakacağı evin düzenine ve kurallarına ayak uydurabilmelidir.
Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları olmamalıdır.
Sizi yarı yolda bırakmamalı, uzun yıllar çocuğunuza bakabilmelidir.

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı iş pozisyonları

– Çocuk bakıcısı
– Kreşlerde ve ana okullarında öğretmen yardımcılığı

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı istihdam / işyeri alanları

– Çocuk bakıcısı olarak evlerde ya da işyerlerinde
– Sosyal hizmetlerde veya Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerinde
– Kreşlerde, ana okullarında veya çocuk bakımevleri – Tıp merkezleri
– SGK Çalışan Anne Desteği Projesi

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı sertifikası nasıl alınır?

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı sertifikası e-devlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı iş ilanları

Çocuk Bakımı ve Bakıcılığı iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.