Eğitimler, Genel

Akademik Makale Nasıl Yazılır?

Akademik makale yazımı bilimsel kongrelere katılmak, yüksek lisans eğitimine hazırlanmak, yüksek lisans-lisans projeleri hazırlamak, yüksek lisans tezi yazmak, akademik kariyer planları yapmak vb. alanlarda oldukça önemlidir.

Akademik makale yazımında ilk aşama iyi bir plan yapmaktır. Plan aşamasından sonra makalenizin hangi çalışma alanına dayanacağını belirlemeniz gerekir ve bunun için bir şablon oluşturmalısınız. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz taramalar yaparak diğer araştırmaları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Seçilen çalışma alanının güncel taraması da mutlaka yapılmalıdır.

Plan aşamasından sonra artık makalenizi yazmak için masa başına geçebilirsiniz. Yaptığınız araştırmaları mümkün olduğunca küçük parçalara bölüp sonrasında bu parçaları birleştirirseniz daha hızlı yol alabilirsiniz.

Makalenin sırasıyla Giriş, Sonuçlar, Tartışma ve Özet Bölümleri yazılır. Makalenin giriş bölümünde anlatmanız gereken; bu makalede cevaplamak istediğiniz sorular, eksik olanın ne olduğu, bu çalışmadaki amacınız ve çalışma sorularınızın neler olduğu başlıklarıdır. Sonuçlar kısmında sorularınıza cevap bulduğunuz bulguları objektif bir şekilde raporlayın. Makalenin tartışma kısmında literatürde bulunan diğer sonuçlarla karşılaştırarak tartışın. Çalışmanın uygulama alanlarını anlatın. Makalenin özet kısmı bir makalenin tüm ana fikrini birkaç satırda anlatmalıdır. Bu yüzden bu bölümde yazdığınız tüm ana başlıkları anlatıp artık kontrol aşamasına geçebilirsiniz.
Makalenizi yazdıktan sonra mutlaka kontrol etmeniz gerekir. Referanslarınızı, atıfta bulunduğunuz kaynakların kaynakça da bulunduğunu gözden geçirmeyi unutmayın.

Akademik Makale Yazımı sertifikası nasıl alınır?

Akademik Makale Yazımı sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Akademik Makale Yazımı” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Akademik Makale Yazımı” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Akademik Makale Yazımı uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Akademik Makale Yazımı sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Akademik Makale Yazımı sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.