Eğitimler, Genel

Ultrasonik Muayene (UT) Nedir?

Ultrasonik Test, malzeme içinde yayılan sesin yayılmasında meydana gelen değişim sonucunda kısmen veya tamamen yansıması prensibidir.

Geleneksel Ultrasonik muayene incelemeler yapmak ve ölçümler gerçekleştirmek için yüksek frekanslı ses enerjisini kullanır. Üretilen dalga boyları ile süreksizliklerin yeri tespit edilir. Bu dalgalar bir malzemeye tanıtılır ve karşı karşıya gelene kadar düz bir çizgide ve sabit bir hızda hareket ederler. Yansıtılan ve iletilen enerji miktarı tespit edilir ve yansıtıcı boyutu ve dolayısıyla karşılaşılan süreksizlik hakkında bilgi sağlar. Örneğin boru içindeki paslanmayı izlemek gibi.

Ultrasonik Muayenenin Avantajları

– Malzemenin sadece tek tarafından giriş olması
– Çok türde malzemede kullanılabilmesi
– Düzlemsel iç süreksizliklerde en uygun yöntem olması
– Oldukça portatif
– Anında sonuç alma
– Otomatik sistemlere uyarlanabilme

Ultrasonik Muayene İş Alanları

Maddenin yapısını değiştirmeyen bu test türü havacılık, otomotiv ve diğer ulaşım sektörleri gibi birçok sektörde de kullanılır.

Ultrasonik Muayene sertifikası nasıl alınır?

Ultrasonik Muayene sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Ultrasonik Muayene” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Ultrasonik Muayene” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Ultrasonik Muayene uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Ultrasonik Muayene sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Ultrasonik Muayene sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Ultrasonik Muayene iş ilanları

Ultrasonik Muayene iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.