Genel

Kalp ve Dolaşım Sistemi İle İlgili İlk Yardım

Kalp krizi

 1. Hemen 112 veya ülkenizdeki acil numarayı arayın ve acil sağlık hizmetlerinden yardım isteyin.
 2. Kişiyi rahatlatmak ve dinlenmesini sağlamak için sakin bir yerde oturmasını veya uzanmasını sağlayın.
 3. Eğer kişi bilincini kaybederse, solunumu durursa veya kalp atışı durursa, CPR (Kalp Masajı ve Suni Solunum) uygulamaya başlayın. Eğitimli biriyseniz CPR tekniğini kullanın veya acil sağlık ekiplerinin gelene kadar göğüs compressions (göğüs bastırması) yapın.
 4. Kişiye aspirin vermek için doktor veya acil servis ekiplerinin talimatlarını bekleyin. Eğer aspirine alerjisi varsa veya başka bir tıbbi durumu varsa kullanmayın.

Bayılma ve Bilinç Kaybı

 1. Kişi düşmeden önceyse, oturması veya yatması için güvenli bir şekilde bir yere yönlendirin.
 2. Bilinç kaybı sırasında, kişiyi düşmekten veya kendini yaralamaktan korumak için etrafında tehlikeli nesneleri kaldırın.
 3. Kişinin yanında durun ve gözlemleyin. Bilincinin dönmesini bekleyin.
 4. Bilinç kaybı uzun süre devam ederse, hızla 112 veya ülkenizdeki acil numarayı arayarak profesyonel yardım isteyin.

Kanama ve Şok Durumu

 1. Kanama kontrolü için eldiven veya temiz bir bezi kullanarak kanayan bölgeye hafifçe baskı uygulayın.
 2. Kanama kontrol edilemiyorsa, baskıyı artırarak kanamanın durmasını sağlamaya çalışın.
 3. Kanama kontrol altına alındıktan sonra, kanayan bölgeyi temiz su veya steril bir solüsyon ile yıkayın ve steril bir pansumanla kapatın.
 4. Şok belirtileri varsa (soluk cilt, hızlı ve zayıf nabız, terleme, hızlı solunum), kişiyi sıcak tutun, bacaklarını yukarı kaldırın ve acil sağlık hizmetlerinden yardım isteyin.

Yukarıdaki ilk yardım adımları genel bilgilendirme amaçlıdır. Her durum farklılık gösterebilir ve profesyonel yardım almak önemlidir. Acil durumlarda en önemli adım, hemen 112 veya ülkenizdeki acil numarayı aramaktır.

Daha detaylı bilgiye sahip olmak için Temel İlk Yardım Eğitimi’ne katılıp sertifika sahibi olabilirsiniz. En yetkin “Temel İlk Yardım Eğitimi” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Temel İlk Yardım Eğitimi” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Temel İlk Yardım uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.