Eğitimler

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), genellikle çocukluk çağında başlayan bir nörolojik bozukluktur ve yetişkinlere kadar devam edebilir. DEHB, bir kişinin dikkat süresini kontrol etme, odaklanma, hiperaktivite, dürtüsellik ve davranışlarını yönetme yeteneğini etkiler.

DEHB’nin belirtileri, kişiden kişiye değişebilir ancak genellikle dikkat süresi, konsantrasyon, öğrenme, hatırlama ve işlevsellikte zorluklarla karakterizedir. Hiperaktivite belirtileri, hareketlerin aşırı veya gereksiz olduğu ve duramama hissinin yoğun olduğu davranışları içerebilir.

DEHB, öğrenme ve işlevsellikle ilgili güçlüklerle ilişkili olabilir ve uzun vadeli sonuçları da olabilir. Bunlar, düşük özgüven, okul başarısızlığı, iş performansında sorunlar, ilişkilerde zorluklar ve madde kötüye kullanımı gibi sosyal ve kişisel sorunlarla bağlantılı olabilir.

DEHB’nin tedavisi, ilaçlar, psikoterapi, eğitim ve yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir. Tedavi, belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir ve kişinin işlevselliğini artırabilir.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Seminerini Kimler Almalı?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semineri, birçok farklı gruptan insanlar için yararlı olabilir. Aşağıdakiler gibi kişiler, seminere katılmayı düşünebilirler:

Çocuk gelişiminde uzmanlar: Çocuk psikologları, pediatristler, öğretmenler ve diğer çocuk gelişiminde uzmanlar, DEHB’ye ilişkin en son bilgi ve uygulamaları öğrenmek isteyebilirler. Bu seminer, onlara DEHB’ye sahip çocuklarla çalışırken daha iyi bir anlayış ve bilgi sağlayabilir.

Ebeveynler: DEHB’ye sahip bir çocuğu olan ebeveynler, seminerde öğrenecekleri bilgileri kullanarak çocuklarının semptomlarını anlamak ve yönetmek için daha iyi bir yol bulabilirler. Seminer ayrıca ebeveynlere, çocuklarının tedavisinde ne tür seçeneklerin mevcut olduğunu öğrenme fırsatı da sağlayabilir.

Sağlık profesyonelleri: Psikiyatrlar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ve diğer sağlık profesyonelleri, DEHB’ye ilişkin en son araştırmalar ve tedavi seçenekleri hakkında güncel bilgi edinmek isteyebilirler.

İlgili sektörlerde çalışanlar: Eğitim, sosyal hizmetler, sağlık hizmetleri ve ilgili sektörlerde çalışanlar, DEHB’ye sahip bireylerle çalıştıklarında seminerde öğrendikleri bilgileri kullanabilirler.

DEHB’ye sahip olanlar: DEHB’ye sahip bireyler, seminerde kendileri hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve semptomlarını yönetmek için daha iyi bir yol bulabilirler. Seminer ayrıca DEHB’ye sahip bireylerin aile üyelerine, arkadaşlarına ve iş arkadaşlarına, semptomlarına karşı daha iyi bir anlayış sağlama konusunda yardımcı olabilir.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu sertifikası nasıl alınır?

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı seminer programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu uzaktan seminer programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu sertifikası e-devlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.