Eğitimler, Genel

Profesyonel Yaşam Koçluğu Nedir? Ne İş Yapar?

Yaşam Koçu nedir?

Yaşam koçluğu, danışan kişinin potansiyelinin en üst limitlerine çıkmasını ve yaşam hedeflerine ulaşmasını sağlayan profesyonel bir rehberlik sistemidir. Yaşam koçluğu çalışmaları kapsamında kişisel gelişim ve kariyer planları üzerinde durulur.

Yaşam koçu, gerekli eğitimleri tamamlamış, alanında uzman kişidir. Danışanıyla bire bir ilgilenerek kişinin kendi potansiyelini keşfetmesi, geliştirmesi, kişisel hedeflerini tanımlaması üzerine doğru soruları sorar ve danışanı harekete geçirmek için uygun stratejiler geliştirir.

Yaşam koçu bireyin mevcut yaşamına odaklanmasına yardımcı olur, gerekli düzeltmeleri yapar ve kişisel ve profesyonel yaşamlarında olumlu hedefler gerçekleştirerek ilerlemelerine yardımcı olur. Kişinin yaşamında büyük bir geçiş aşamasından geçip geçmediği ya da sadece belirli bir hedefe ulaşmak için motivasyona ve cesaretlendirmeye ihtiyaç duyup duymadığı, bir yaşam koçu çok değerli bir profesyonel danışman olabilir.

Müşterilerinin yaşamlarında olumlu değişiklikler keşfetmelerine ve başlatmalarına yardımcı olmak için gereken soruları, çerçeveyi, alıştırmaları ve hesap verebilirliği sağlar. Yaşam koçları, gayet sağlıklı düşünüp hareket edebilen bireyleri geliştirmeye yönelik adım atarlar. Hayatlarının her alanında “daha iyisini” isteyen bilinçli insan topluluğu ile yapmış olduğu ikili diyaloglar sonucu oluşmuş bir meslek dalıdır. Psikologlardan kendilerini ayıran en büyük farkta budur

Yaşam Koçunun sorumlulukları nelerdir?

Yaşam koçluğu, yaşam koçu ve danışan arasındaki yaratıcı ortaklıktır. Bu ortaklıkta, yaşam koçunun görevlerinin bazıları aşağıdaki gibidir:

– Danışanın, istediği hedeflere ulaşabilmesi için hayat tarzına uygun bir bakış açısı geliştirmesini sağlamak,
– Danışanı, kendi potansiyelini keşfetmesi ve geliştirmesi için motive etmek,
– Danışanın hedeflerine, karakterine ve bakış açısına uygun eylem planları ve stratejiler geliştirmek,
– Danışanın sorumluluk almasını sağlamak için bakış açısını geliştirmek,
– Doğru sorularla danışanın ihtiyaç duyduğu cevaba ulaşmasını sağlamak,
– Etkili, dengeli ve başarılı bir yaşam sürmesi için danışanın; doğru karar alma ve seçim yapma yetilerini geliştirmesini sağlamak.

Yaşam Koçunun Hizmet Alanları

Yaşam koçluğu nispeten yeni bir meslek dalıdır. Uzun bir süredir çeşitli meslekler ve disiplinler için eğitmen, yönetici ve öğretmen görünümünde olmasına karşın, kolayca tanımlanamaz. Fakat bireylerin başarmak istediklerini başarmalarına ve dolayısıyla daha tatmin edici yaşamlar sürmelerine yardımcı olmaya odaklanan bir mentorluk türüdür. Yaşam koçluğunun çeşitli hizmet alanları bulunmaktadır. Yönetici koçluğu, işletme koçluğu, genel yaşam koçluğu, kurumsal koçluk, imaj koçluğu, kariyer koçluğu, otizm yaşam koçluğu, özel yaşam-iş denge koçluğu ve kuantum yaşam koçluğu günümüzde en çok talep gören yaşam koçluğu uygulamalarındandır.

Yaşam Koçunun istihdam / işyeri alanları

– Devlet ve Özel Okullar
– Koçluk ve Eğitim Merkezleri
– Danışmanlık Merkezleri
– Etüt Merkezleri
– Halk Eğitim Merkezleri

Profesyonel Yaşam Koçluğu sertifikası nasıl alınır?

Profesyonel Yaşam Koçluğu sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Profesyonel Yaşam Koçluğu sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Profesyonel Yaşam Koçluğu” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Profesyonel Yaşam Koçluğu uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Profesyonel Yaşam Koçluğu sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Profesyonel Yaşam Koçluğu sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Profesyonel Yaşam Koçluğu iş ilanları

Profesyonel Yaşam Koçluğu iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.