Eğitimler, Genel

Profesyonel Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci Koçluğu nedir?

Öğrenci ile koç arasında öğrencinin akademik ve sosyal anlamda tüm beceri ve faaliyetlerini arttırmaya yönelik kurulan ilişkidir. Burada amaç öğrenciyi hedeflerine yönlendirmek, onu zorlu süreçlerde motive etmek, zorluklara baş etme konusunda yardımcı olmaktır. Öğrenciye odaklanıldığı kadar aile ile iş birliği de çok önemlidir. Ailenin rolü öğrenci ile birlikte ile yol almaya yöneliktir.

Öğrenci Koçu Ne Yapar?

Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız öğrenci koçu kavramı velilerin kafasında soru işaretlerine neden olabiliyor. Kimilerine göre öğrenci koçu sadece çocuğa derslerine yardımcı olan, ders çalışma programını düzenleyen onu, bunu, şunu yap diyen biri olarak görülürken aslında çok farklı bir kavram olmaktadır. Öğrenci koçunun aslında öğrencinin durumunu tespit eden ve çıkan sonuçlara göre çocuğa seçenekler sunan ve onu yönlendiren, öğrencinin yoluna ışık tutan kişidir.

İyi bir öğrenci koçu, özel ders veren bir öğretmene nazaran çok daha iyi ücretlerle çalışabilmektedir. Öğrenci koçunun seans ücreti, bir özel dersin en az iki katından başlamaktadır. Eğitimcilerin yanı sıra artık ebeveynlerde kendi çocuklarına koçluk yapabilmek için bu tür eğitimlere katılarak sertifika almaktadırlar. Böylece hem kendilerini hem de çocuklarını yetiştirebilme konusunda bilgi sahibi olabilmektedirler.

Öğrenci Koçunda Bulunması Gereken Özellikler Nedir?

– Dinlemek, anlamak, anlatmak
– Doğru sorularla fark oluşturmak
– Çözüm üretici olmak
– Konsantrasyonu sağlamak ve arttırmak
– Düşünce, duygu, davranış arasındaki ilişki
– Doğru odaklanma becerileri
– Kötü düşünceyi olumlu düşüncelere dönüştürmek.

Profesyonel Öğrenci Koçluğu sertifikası nasıl alınır?

Profesyonel Öğrenci Koçluğu sertifikası almak için kurs ya da sertifikalı eğitim programına katılmak gerekmektedir. En yetkin “Profesyonel Öğrenci Koçluğu” sertifikası üniversiteler tarafından verilen ve e-devlet sistemine işlenen sertifikadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun uzaktan online eğitim ile üniversite ve devlet onaylı “Profesyonel Öğrenci Koçluğu” sertifikasına sahip olabilirsiniz. Profesyonel Öğrenci Koçluğu uzaktan eğitim programını incelemek ve sertifikasına sahip olmak için BURAYA tıklayınız.

Profesyonel Öğrenci Koçluğu sertifikası ulusal ve uluslararası geçerli mi?

Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu kurumuna bağlı üniversiteler tarafından verilen Profesyonel Öğrenci Koçluğu sertifikası edevlet sistemine işlenmekte ve Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından tanınmaktadır. Üniversitelerin vermiş oldukları diploma ve sertifikalar, ülkelerarası anlaşmalar ile uluslararası geçerliliği söz konusudur.

Profesyonel Öğrenci Koçluğu iş ilanları

Profesyonel Öğrenci Koçluğu iş ilanlarına kariyer ve insan kaynakları sitelerinden ulaşabilirsiniz.